Przejdź do głównej sekcji

Poradnik: Tworzenie Strony Internetowej Krok po Kroku

Tworzenie strony internetowej to nie tylko kwestia technologii. To proces, który wymaga zrozumienia potrzeb biznesowych, estetyki i użytkowników. W tym poradniku przeprowadzę Cię przez każdy etap tego procesu, od wyboru wykonawcy, aż po opiekę po wdrożeniu strony.

wybor wykonawcy freelancera

1.Freelancer vs. Agencja

Wybór między freelancerem a agencją kreatywną to więcej niż decyzja o kosztach. Doświadczeni (mam 10 lat doświadczenia w branży tworzenia strona opartych o CMS WordPress) Freelancerzy mogą oferować bardziej osobiste podejście i znacznie większą elastyczność, podczas gdy agencje najczęściej obłożone wieloma zleceniami, podzlecają je właśnie freelancerom 🙂 kasując za to 2x więcej niż my 😉

Terminowość i Jakość

Terminowość i jakość są niezwykle ważne. Niezależnie od wyboru, poszukaj wykonawcy z udokumentowanym doświadczeniem i pozytywnymi opiniami. W moim przypadku od wielu lat dowożę wszystkie projekty na czas. I patrząc po opiniach na Google Maps, można powiedzieć, że przekłada się to na zadowolenie wśród moich klientów 😉

2. Przygotowanie do Projektu

przygotowanie do projektu

Każdy projekt zaczyna się od pomysłu. Czy masz już logo, treści, czy jedynie wizję tego, co chcesz osiągnąć? Zrozumienie, co już posiadasz, a co jest jeszcze potrzebne, pomoże usprawnić proces.

Od Pomysłu do Briefu Technicznego

Przygotowanie się do pierwszego spotkania jest kluczowe. Niezależnie od wielkości Twojego biznesu, zastanów się nad celami swojej strony, grupą docelową i funkcjonalnościami, które chcesz w niej zobaczyć.

3. Pierwszy Kontakt i Omówienie Projektu

spotkanie robocze
Pierwsze spotkanie (czy to online, telefonicznie, mailowo, czy osobiście) to czas na omówienie Twoich potrzeb i oczekiwań. Dobry wykonawca zada wiele pytań, by jak najlepiej zrozumieć Twoje cele.

Spotkanie i Umowa

Oprócz omówienia szczegółów projektu, ważne jest, aby ustalić ramy współpracy, w tym koszty i harmonogram. Podpisanie umowy gwarantuje, że obie strony rozumieją swoje obowiązki. Moja umowa jest prosta i przejrzysta, określa nasze wspólne obowiązku związane z procesem tworzenia nowej strony. Zaliczka wynosi 30%, określamy w niej zakres prac, czas trwania prac oraz moje zobowiązania prawne do nowego dzieła, w tym gwarancje.

4. Proces Projektowy: Od Makiet do Projektu

projektowanie strony www

Proces projektowy zaczyna się od stworzenia makiet niskiego poziomu (tzn. szkiców na kartce pokazujących jakie sekcje oraz jakie obiekty będą w jakim miejscu), które są wstępnym zarysem Twojej strony. Następnie przechodzimy do projektów wysokiego poziomu, które dają dokładniejszy obraz końcowego produktu.

a. Makiety i Ich Rola

Makiety pozwalają na eksperymentowanie z układem strony i jej funkcjonalnościami. Są narzędziem do wizualizacji i testowania różnych podejść.

b. Projektowanie Interaktywne

Zaakceptowanie projektu wysokiego poziomu to kluczowy moment, który pozwala przejść do fazy programowania. Dobre projektowanie skupia się nie tylko na wyglądzie, ale także na użyteczności i dostępności.

5. Faza Programowania

kodowanie strony

Programowanie to etap, na którym projekt zamienia się w działającą stronę. Od ustawienia środowiska developerskiego, przez kodowanie szablonu, po konfigurację WordPressa – każdy krok przybliża nas do celu.

Ustawienie Środowiska i Kodowanie

Kodowanie szablonu wymaga uwagi do detali. Dobre praktyki kodowania i optymalizacja są kluczowe dla szybkości i bezpieczeństwa strony.

6. Uzupełnianie Treści i Testy

Treść to serce Twojej strony. W tej fazie dodajemy treści, które angażują użytkowników i opowiadają historię Twojej marki.

7. Wdrożenie i Opieka Po Wdrożeniu

Ostatni etap to wdrożenie strony na docelowym serwerze. Nie kończy się jednak na uruchomieniu strony – ważna jest też opieka po wdrożeniu, w tym wsparcie techniczne i aktualizacje.

Podsumowanie

Tworzenie strony internetowej to złożony proces, który wymaga współpracy, zaangażowania i zrozumienia celów biznesowych. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik ułatwi Ci nawigację przez ten proces i pomoże zrealizować Twój projekt.