21.04 / 2015

Nowy mobilny algorytm od Google, który zmieni porządek rzeczy

RWD to wymóg a nie dodatek ...

Posiadanie strony przyjaznej urządzeniom mobilnym (strony pisanej w trybie RWD) stanie się od dzisiaj czymś bardzo ważnym.
Stanie się tak za sprawą nowego algorytmu, który Google wypuszcza 21 kwietnia. Stawia on wymóg każdej stronie. Od tego dnia strona internetowa musi być przyjazna szerokiej gamie urządzeń mobilnych.

Oczywiście zmiana ta nie spadła nagle z niebia, Google od kilku miesięcy za pomocą narzędzia Google Webmater Tool ostrzegało adminów o ewentualnych problemach, jakie w związku z nowym algorytmem należy rozwiązać.

strona mobilna błędy

Dla przykładu najpopularniejszymi błędami wskazywanymi na stronie były:

 • za mały tekst
 • brak ustawionego viewportu (będącego podstawą strony RWD - czytaj o tym tutaj)
 • linki za blisko siebie
 • za małe klawisze akcji

strona mobilna1

 

strona mobilna2

Dostosuj się albo spadnij w wynikach ...

Potrzeba wymuszenia na twórcach stron oraz na firmach, które są właścicielami tychże stron podyktowana została coraz większym serfowaniem po internecie na urządzeniach mobilnych. O ile kilka lat temu był to margines o tyle teraz w 2015 roku, jest to prawie połowa całego ruchu (mowa o rynku amerykańskim).

Na "naszym podwórku", ruch mobilny nie jest jeszcze tak duży, ale widać wyraźnie trend wzrastający. Jeśli wierzyć statystykom z serwisu ranking.pl, to na ten moment (kwiecień 2015) wynosi on prawie 13.5%.
Jest to i dużo i mało, zależy jak na to spojrzeć. Faktem jednak jest, że odwrotu od coraz większego spędzania czasu na urządzeniach mobilnych już nie ma i nie będzie. Tablety i duże smartphony stały się naszymi portalami do pochłaniania treści tekstowych oraz multimedialnych.

ruch mobilne polska

źródło: ranking.pl

Nie pozostaje zatem nic innego jak dostosować swoją stronę do nowych wymogów Google. Chyba, że nie zależy nam na dobrych pozycjach w tej jakże największej wyszukiwarce w Polsce i na świecie. Wtedy możemy spokojnie nie martwić się mobilnym aspektem Googlowego algorytmu.

 

2 komentarzy

 • Link do komentarza Iza 3.02.2016 Iza

  Początek 2016 roku, RWD to już standard i chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tej technologii :)
  Ruch ze smartphonów i tabletów jest już tak znaczący, że zaczyna wygrywać z ruchem z komputerów i laptopów.

 • Link do komentarza Maciek Jarosz 22.04.2015 Maciek Jarosz

  Ewidentnie, strona mobilna to ważna sprawa. Nawet nie licząc googlowych rozkazów :) Po prostu o wiele łatwiej się nawiguje po takiej stronie niż po normalnej, przeskalowanej do rozmiaru smartphona.

Skomentuj


Kontakt

Mastafu Design Freelancer
Pan Projektant :)

Ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Widzisz ten komunikat, ze względu na wymogi prawne UE. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę używanie ciasteczek na twoim komputerze.

Zrozumiałem