Przejdź do głównej sekcji

Bycie autentycznym w czasach AI

Równoważenie wydajności AI z autentycznością marki jest trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym. Oto kilka rzeczy, które każdy marketer powinien zrobić podczas korzystania z AI.

Nie halucynujesz: AI jest dosłownie wszędzie.

Wytwarza tysiące lokalnych wiadomości każdego tygodnia, generuje cyfrowe billboardy dla Coca-Coli, a według raportu z 2023 roku opracowanego przez Influencer Marketing Hub około 61% marketerów korzystało z AI w swoich operacjach, z czego 44% respondentów stwierdziło, że korzystają z AI do celów produkcji treści. A te liczby są prawdopodobnie zaniżone. Nawet marketerzy, którzy nie zgłaszają korzystania z AI, korzystają z AI, ale tylko w ramach innych narzędzi. Większość głównych CRM-ów, platform automatyzacji marketingu, narzędzi zarządzania projektami i kreatorów stron internetowych ma teraz wbudowane funkcje AI.

Powodem tego jest to, że modele AI, w tym duże modele językowe (LLM) takie jak GPT-4 firmy OpenAI i modele rozpraszania tekstu na obrazy takie jak Stable Diffusion, poczyniły ogromne postępy technologiczne w ciągu ostatniego roku. Umiejętność generowania wysokiej jakości tekstu, kodu i dowolnego wyobrażalnego obrazu doprowadziła do rekordowo wysokiej adopcji narzędzi wspomaganych AI. Otworzyło to niemal nieograniczone możliwości dla marketerów.

Oprócz generowania tekstu i obrazów, zespoły marketingowe mogą korzystać z narzędzi AI do syntezy i analizy danych, zarządzania procesami SEO, tworzenia moodboardów i prototypowania koncepcji projektowych. Krótko mówiąc, opcji z AI jest nieskończona ilość. Jednak AI nie jest pozbawione wad. A jeśli zespoły nie przyjmą uważnego podejścia do korzystania z tych nowych narzędzi, marketerzy mogliby narazić na szwank bardzo ważną wartość: ich autentyczne, ludzkie relacje z klientami. Zobaczmy bliżej, jak marketerzy mogą adoptować narzędzia AI bez kompromisu w zakresie doświadczenia marki i co każdy lider może zrobić, aby wprowadzić autentyczne spojrzenie w świecie generowanym przez AI.

Gdzie marki ryzykują utratę autentyczności

Korzystając z AI w marketingu, ważne jest zrozumienie, gdzie może być ona bardzo skutecznym narzędziem, a gdzie może być szkodliwa dla Twojej marki. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas korzystania z AI:

Halucynacje: LLM tworzą rozmowy podobne do ludzkich, przewidując kolejne logiczne słowo w zdaniu na podstawie wzorców w danych szkoleniowych. I każdy może interagować z tymi modelami za pomocą chatbotów takich jak ChatGPT. Ale w wysiłku modelu, aby przewidzieć, co będzie dalej, może on skończyć się wymyśleniem bardzo nieprawdziwych informacji. W przestrzeni AI jest to znane jako halucynowanie.

Nie ma tu złego zamiaru – ponieważ AI nie ma intencji – ale raczej, jak mówią eksperci AI, pragnienie zadowolenia. Jeśli model nie ma prawidłowego kontekstu lub przykładów do podania, model wypełni luki, aby spełnić Twoje żądanie. Bland lub robotyczny content: Narzędzia AI mogą pisać przeciętne treści i generować wszelkiego rodzaju obrazy na żądanie, ale większość liderów marketingu zgadza się, że nie mogą dorównać ludzkiemu dotyku (przynajmniej nie dotąd). Jak pisze Leo Zakour, współzałożyciel agencji marketingu cyfrowego Refokus: „Można rozpoznać, kiedy ChatGPT pisze artykuł lub Midjourney tworzy obraz. Jest to ociężałość pracy, która nie została ukształtowana przez człowieka. Nikt nie wyróżnia się doświadczeniem marki, które wychodzi z AI, przynajmniej na razie”.

Jeśli Twoja marka produkuje nierzeczywiste treści, które nie rezonują z Twoją publicznością – naprawdę mówiąc o ich potrzebach i rozwiązując ich problemy – nie ma znaczenia, jak szybko możesz podpowiadać swoje sposoby na obrazy, szablony lub posty na blogu. Twoi konsumenci są sprytni i zauważą brak człowieczeństwa. Doświadczenia niezgodne z marką: Większość firm utrzymuje wytyczne dotyczące marki i kształci pisarzy, projektantów i programistów, aby przestrzegali pewnych standardów dotyczących wyglądu i odczucia doświadczeń z marką. Ale AI sprawia, że ​​jest stosunkowo proste dla każdego, na dowolnym zespole, aby tworzyć treści.

Ta łatwość użycia zwiększa prawdopodobieństwo, że koledzy niewyszkoleni w standardach marki nieumyślnie tworzą treści, które rozcieńczają tożsamość Twojej marki z czasem.

Jak świadomie stosować narzędzia AI

Zawsze zapewnij ludzki dotyk, aby budować ludzkie połączenia.

Najbardziej wyraźny wniosek dla marketerów korzystających z AI: biorąc pod uwagę obecny stan tych narzędzi, ludzka kontrola jest zawsze konieczna.
Wykwalifikowani pisarze powinni co najmniej przejrzeć i zredagować dowolną AI-generowaną kopię pod kątem dokładności i autentycznego głosu. A znający się na rzeczy projektanci powinni upewnić się, że cała AI-współpracująca grafika spełnia standardy marki i jakości.

Traktuj AI jako wsparcie dla swoich kreatywnych i strategicznych pracowników — nie jako ich zastępstwo.

Narzędzia AI to tylko narzędzia. Nadal potrzebujesz wykwalifikowanych praktyków, aby je wykorzystywać. Nie oczekuj, że AI zastąpi Twoich kreatywnych i strategicznych pracowników, ale aby wspomagał ich jako potężnych partnerów w burzy mózgów i badaniach.

Idealnie jest to, że automatyzacja oznacza, że ​​marketerzy spędzają mniej czasu na powtarzalnych zadaniach, a więcej czasu na kreatywnych i strategicznych zadaniach. Zespoły mogą korzystać z narzędzi AI do opracowywania komunikatów lub tworzenia oświadczeń o pozycjonowaniu, szybkiego tworzenia prototypów i iteracji nad koncepcjami projektowymi oraz wydobywania dużych ilości recenzji lub danych jakościowych w celu uzyskania wglądów. Te oszczędności mogą prowadzić do większej wartości dla klientów i klientów oraz bardziej satysfakcjonującego doświadczenia dla członków zespołu, którzy mogą skupić się na głębszej pracy.

**Zawsze upewnij się, że każdy, kto korzysta z narzędzi AI, ma łatwy dostęp do przejrzystych wytycznych dotyczących marki i zastanów się nad włączeniem ** polityki dotyczących AI , aby wszyscy byli na tej samej stronie, jeśli chodzi o czas i sposób wdrażania AI.

Równoważenie autentyczności i AI

Podsumowując: narzędzia AI mają ogromny potencjał, aby pomóc Twojemu zespołowi pracować szybciej, podczas gdy jednocześnie poświęcają więcej czasu na pracę strategiczną — ale wiążą się również z ryzykiem uszkodzenia reputacji marki i alienacji odbiorców.

Ostatecznie, na razie to do marketerów należy stosowanie AI w sposób odpowiedzialny i uważny — wspierając swój zespół w tworzeniu ludzkich połączeń za pomocą znaczącego designu i opowiadania historii. Biorąc pod uwagę te zasady i najlepsze praktyki, Twój zespół może osiągnąć odpowiednią równowagę między autentycznością a AI.