Przejdź do głównej sekcji

AlphaCode 2 od Google przesuwa granice pisania kodu

Najnowszy model generujący kod Google, AlphaCode 2, robi furorę w świecie programowania. Napędzany przez system Gemini Pro, AlphaCode 2 osiągnął wynik powyżej 99,5 percentyla uczestników w internetowych konkursach programistycznych. Osiągnięcie to podkreśla niezwykłe zdolności rozwiązywania problemów tej zaawansowanej technologii.

Aby opracować AlphaCode 2, badacze z Google DeepMind dostroili system Gemini Pro, używając zestawu danych zawierającego 15 000 problemów z CodeForces, strony z konkurencyjnym programowaniem. Wykorzystali również 30 milionów próbek kodu napisanego przez ludzi. To obszerne szkolenie pozwoliło AlphaCode 2 zwiększyć swoje umiejętności rozwiązywania problemów i osiągnąć znakomite wyniki.

Gdy został poddany testom, AlphaCode 2 przewyższył swojego poprzednika, AlphaCode, rozwiązując 43 procent z 77 problemów w 12 konkursach CodeForces, w których wziął udział. Dla porównania, poprzedni system zdołał rozwiązać tylko 25 procent innych zestawów problemów. Według badaczy, AlphaCode 2 osiąga średni wynik na 85. percentylu, co oznacza, że jest wyższy niż 85 procent uczestników. Znajduje się pomiędzy kategoriami „Ekspert” a „Kandydat na Mistrza” na CodeForces.

To, co wyróżnia AlphaCode 2 od programistów ludzkich, to jego unikalne podejście. Generuje około miliona próbek kodu dla każdego problemu i filtruje je za pomocą rygorystycznego procesu. Próbki, które są nieistotne, błędne lub nie kompilują się, są eliminowane. Ten proces filtrowania usuwa aż 95 procent wygenerowanych próbek kodu.

Pozostałe programy są następnie klasyfikowane i sortowane w klastry za pomocą algorytmu klastrowania. Najlepsze próbki z każdego klastra są zgłaszane jako rozwiązania. Chociaż to podejście może wydawać się obciążające obliczeniowo, okazało się niezwykle skuteczne w poprawie wydajności generowania kodu.

Pomimo swoich niezwykłych osiągnięć, Google przyznaje, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania, zanim systemy takie jak AlphaCode 2 dorównają wydajności najlepszym ludzkim programistom. Proces jest intensywny pod względem zasobów i wymaga obszernych prób i błędów. Dodatkowo, system silnie polega na zdolności do filtrowania próbek kodu niższej jakości.

Niemniej jednak, AlphaCode 2 stanowi znaczący skok w porównaniu do swojego poprzednika i oferuje lepszą wydajność próbek. Google DeepMind aktywnie bada potencjał Gemini Ultra, bardziej zaawansowanego dużego modelu językowego, aby dalej zwiększać możliwości pisania kodu. Celem jest stworzenie interaktywnego doświadczenia programistycznego, w którym modele AI współpracują z programistami, pomagając w rozwiązywaniu problemów, projektowaniu kodu i implementacji.

W miarę jak Google kontynuuje doskonalenie i rozwijanie tych modeli, celem jest udostępnienie tego nowego paradygmatu programowania programistom na całym świecie. Przyszłość programowania może być wspólnym wysiłkiem z wysoce zdolnymi modelami AI takimi jak AlphaCode 2.

Często Zadawane Pytania (FAQ)

 1. Co to jest AlphaCode 2?
  AlphaCode 2 to najnowszy model generujący kod Google, który zyskał uwagę w świecie programowania. Jest napędzany przez system Gemini Pro i wykazał wyjątkowe zdolności rozwiązywania problemów.
 2. Jak został opracowany AlphaCode 2?
  Badacze z Google DeepMind dostroili system Gemini Pro, szkoląc go na 15 000 problemach z CodeForces i 30 milionach próbek kodu napisanego przez ludzi. To obszerne szkolenie pomogło poprawić umiejętności rozwiązywania problemów AlphaCode 2.
 3. Jak AlphaCode 2 wypada na tle swojego poprzednika, AlphaCode?
  AlphaCode 2 przewyższa AlphaCode, rozwiązując 43 procent z 77 problemów, w których wziął udział w konkursach CodeForces, podczas gdy poprzedni system zdołał rozwiązać tylko 25 procent. AlphaCode 2 plasuje się wyżej niż 85 procent uczestników na CodeForces.
 4. Co wyróżnia AlphaCode 2?
  To, co wyróżnia AlphaCode 2 od programistów ludzkich, to jego podejście. Generuje milion próbek kodu dla każdego problemu i filtruje je, aby wyeliminować próbki nieistotne, błędne i nie kompilujące się. Ten rygorystyczny proces usuwa 95 procent wygenerowanych próbek kodu.
 5. Jaki jest przyszły plan dla AlphaCode 2?
  Google DeepMind bada potencjał Gemini Ultra, bardziej zaawansowanego modelu językowego, aby dalej zwiększyć możliwości pisania kodu. Celem jest stworzenie interaktywnego doświadczenia programistycznego, w którym modele AI współpracują z programistami w rozwiązywaniu problemów, projektowaniu kodu i implementacji.

Kluczowe Terminy i Definicje

 •  AlphaCode 2: Najnowszy model generujący kod Google, który wykazuje wyjątkowe zdolności rozwiązywania problemów.
 •  Gemini Pro: System napędzający AlphaCode 2.
 •  CodeForces: Strona z konkurencyjnym programowaniem, używana do szkolenia AlphaCode 2 na 15 000 problemów.
 •  Algorytm klastrowania: Proces grupowania podobnych próbek kodu w klastry do rankingu i selekcji.
 •  Modele AI (Sztuczna Inteligencja): Programy komputerowe zaprojektowane do naśladowania ludzkiej inteligencji i wykonywania zadań rozwiązywania problemów.