Przejdź do głównej sekcji

7 trendów projektowania stron internetowych na 2024 rok

W świecie projektowania stron internetowych nie chodzi tylko o dostosowanie się do zmian, ale o przewodzenie rewolucji w kierunku bardziej immersyjnego, interaktywnego i inteligentnego cyfrowego świata.

Zrozumienie (i wykorzystanie) tych trendów pomaga projektantom, deweloperom i markom budować piękne, funkcjonalne i przyjazne dla użytkownika strony.

1. Gęstsze, bogatsze grafiki

Spodziewamy się, że gęstsze i bogatsze grafiki będą wszędzie w 2024 roku. Strony internetowe będą pełne złożoności, kolorów, tekstur i wzorów, aby zapewnić jeszcze bardziej wciągające doświadczenia dla użytkowników. Podejście to odchodzi od czystych i minimalistycznych projektów i grafik, które dominowały w ciągu ostatniej dekady (np. Corporate Memphis i startupowy minimalizm w stylu Glossier), a oferuje bardziej wciągające wrażenia użytkownika.

Wiele z tego wynika z szeregu szybkich postępów, które widzieliśmy w świecie technologii w ciągu ostatnich kilku lat. Moc obliczeniowa może teraz obsługiwać bardziej wymagające pod względem projektowania strony internetowe, dając projektantom i deweloperom większą swobodę w tworzeniu i wyrażaniu siebie oraz swoich marek. Nowoczesne procesory stają się szybsze i bardziej wydajne, co pozwala na szybkie ładowanie złożonych grafik, poprawiając wrażenia użytkownika. A Jednostki Przetwarzania Grafiki (GPU) znacznie się rozwinęły, umożliwiając wysokiej rozdzielczości obrazy i skomplikowane animacje bez ograniczeń sprzętowych.

Jak mówi Quinnton Harris, współzałożyciel i CEO studia Retrospect Studios:

„Wraz z rozwojem mocy obliczeniowej, z perspektywy trendów w projektowaniu, będzie znacznie więcej gęstszych i bogatszych kompozycji”. Kontynuuje: „Będziemy widzieć znacznie więcej koloru, dzikich typografii tekstur i wzorów”.

Ponadto przeglądarki internetowe również poprawiły swoją obsługę szczegółowych grafik i efektów CSS. Integracja chmury obliczeniowej i AI w projektowaniu stron internetowych dodatkowo pozwala na dynamiczne, spersonalizowane elementy projektowe. Te postępy technologiczne umożliwią projektantom tworzenie wizualnie oszałamiających i emocjonalnie rezonujących stron internetowych, bez wcześniejszych ograniczeń związanych z wolnym czasem ładowania i problemami z wydajnością.

Wkraczamy w nową erę cyfrowej kreatywności, w której estetyka projektowania nie jest już ograniczona przez możliwości technologiczne. Jedynym ograniczeniem będzie Twoja wyobraźnia — nie procesory ani przeglądarki internetowe.

2. Projekty generowane przez AI

Integracja generowania sztuki i AI w projektowaniu stron internetowych jest gotowa zrewolucjonizować krajobraz cyfrowy w 2024 roku. W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się szerokie rozpowszechnienie, dostępność i akceptacja projektów generowanych przez AI, a ten trend będzie się nadal rozwijał i udoskonalał świat cyfrowy i projektowy w 2024 roku.

Możliwość wykorzystania AI do tworzenia niestandardowych grafik opartych na danych użytkownika i systemach projektowych otwiera nowe możliwości spersonalizowanych doświadczeń użytkownika. Zamiast każdego użytkownika mieć tę samą zawartość — strony internetowe będą teraz zawierać dynamiczną i rozwijającą się zawartość opartą na indywidualnych preferencjach, oferując projekty, które są unikalne i istotne dla każdego użytkownika.

„Sztuka generowana za pomocą AI stanie się ogromnym trendem w 2024 roku. Będziemy mogli zobaczyć więcej niestandardowych grafik dla każdego użytkownika, ponieważ można generować, na podstawie systemu projektowego, bogatsze palety i rzeczy, które są bardzo specyficzne dla danych użytkownika.”

Quinnton Harris, współzałożyciel i CEO studia Retrospect Studios

Narzędzia do projektowania AI mogą również znacznie skrócić czasy projektowania i związane z nimi koszty, oferując użytkownikom unikalne i spersonalizowane doświadczenia w oparciu o ich zachowanie i preferencje. Są one fantastycznym narzędziem, które dopiero powstaje, zwłaszcza dla tych, którzy mają wielkie pomysły — którzy mogliby skorzystać z pomocy w realizacji faktycznego projektu.

„AI zmieni sposób myślenia o projektowaniu i sposób działania projektantów. Już teraz widzimy mnóstwo narzędzi AI, które wspierają cały proces projektowania, niezależnie od tego, czy jesteś indywidualnym projektantem, czy zespołem. Widzę, że AI naprawdę pomaga projektantom być bardziej kreatywnymi.

 Felix Lee, współzałożyciel i CEO ADPLista

3. Skeumorfizm

Skeumorfizm w projektowaniu stron internetowych polega na tworzeniu elementów, które naśladują swoje realne odpowiedniki pod względem wyglądu, dotyku i działania, zapewniając znajome i intuicyjne wrażenia użytkownika. Pomaga użytkownikom szybko zrozumieć, jak wchodzić w interakcje z różnymi elementami, ułatwiając obsługę interfejsu.

Odrodzenie skeumorfizmu wykracza poza samą nostalgię — jest to reakcja emocjonalna na nadmierną cyfryzację naszego codziennego życia.

Gdy tak wiele naszego obecnego życia odbywa się w przestrzeni wirtualnej, użytkownicy są coraz bardziej przyciągani do projektów, które naśladują świat przedcyfrowy. A ponieważ skeumorfizm polega na znajomych elementach niecyfrowych, takich jak przełączniki, przyciski i pokrętła, pewne elementy, takie jak menu nawigacyjne i przyciski wezwania do działania, wydają się bardziej płynne i intuicyjne.

4. Przewijanie paralaksy

Przewijanie paralaksy to technika, w której treść tła porusza się z inną prędkością niż treść pierwszego planu, tworząc iluzję głębi i bardziej dynamiczne wrażenia wizualne. Ta niewielka, ale znacząca decyzja projektowa wzmacnia narrację, prowadzi użytkownika przez witrynę i zwiększa zaangażowanie, oferując unikalne i interaktywne wrażenia użytkownika.

Przewijanie paralaksy nie jest nowym pojęciem w świecie projektowania; w rzeczywistości było niezwykle popularne około 10 lat temu. Jednak w 2024 roku znów jest na topie — tym razem z twistem. Zamiast statycznych projektów i obrazów, teraz przewijanie paralaksy będzie wykorzystywać więcej treści na żywo i wideo.

Ten renesans nie dotyczy tylko ponownego odwiedzenia starego trendu, ale jego rewolucjonizacji za pomocą współczesnych technologii. Integracja treści na żywo, wideo i dynamicznych obrazów w ramach ramek paralaksy odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na interaktywne i wizualnie stymulujące doświadczenia internetowe.

Jednym z naszych ulubionych ostatnich przykładów tego jest strona internetowa fan-made Ghostbusters, zbudowana przez członka społeczności Webflow Mike’a Deslinga. Na stronie tej przewijanie paralaksy jest wzięte na nowy poziom dzięki różnym elementom animowanym, filmom i gifom wkomponowanym w projekt.

Nowoczesny efekt paralaksy, wzbogacony o multimedialne elementy, oferuje głębszy poziom zaangażowania. Przekształca statyczne strony w fascynujące narracje, sprawiając, że podróż użytkownika przez witrynę jest nie tylko informacyjna, ale także przyjemną przygodą wizualną.

„Przewijanie, które było modne 10 lat temu, powróci, zwłaszcza gdy teraz masz przewijanie z treścią na żywo, wideo i obrazami.

Quinnton Harris, współzałożyciel i CEO studia Retrospect Studios

5. Kinetyczna typografia

Kinetic typography to animacja tekstu w celu przyciągnięcia uwagi i dynamicznego przekazywania wiadomości. Ten trend podnosi rolę tekstu z czystego przekazywania informacji do angażującego elementu wizualnego. W połączeniu z powszechną dostępnością przyjaznych dla użytkownika narzędzi projektowych i kulturową zmianą w kierunku bardziej żywych, dynamicznych treści — kinetic typography jest gotowa zdefiniować estetykę projektowania stron internetowych, aby uczynić strony bardziej doświadczeńami niż po prostu informacyjnymi.

W 2024 roku kinetic typography spodziewana jest stać się bardziej interaktywna, reagując na działania użytkownika i integrując się z innymi elementami projektowymi w celu stworzenia spójnego i immersyjnego doświadczenia. Będzie kluczowa w projektach opartych na narracji, zwłaszcza stronach docelowych i kampaniach.

Ten trend jest gotowy na długowieczność dzięki swojej zdolności do promowania dostępności i inkluzywności. Ponieważ strony stają się bardziej globalne, kinetic typography wprowadza poziom prostoty, czytelności i zrozumienia — przynosząc poczucie równowagi do projektów stron internetowych.

6. Mikrointerakcje

Mikrointerakcje to małe, interaktywne elementy w witrynach internetowych, które reagują na działania użytkownika, takie jak najechanie kursorem na przycisk lub kliknięcie ikony. Te interakcje są często subtelne, ale dodają znacznego zaangażowania i intuicyjności do doświadczenia użytkownika.

Oczekujemy, że mikrointerakcje będą się rozwijać poza wizualną informacją zwrotną. Oczekiwane jest, że te interakcje staną się bardziej spersonalizowane i kontekstowo świadome, dostosowując się do zachowania użytkownika i preferencji, aby zapewnić bardziej immersyjne wrażenia.

W ostatnich latach strony stały się nadmiernie animowane i interaktywne – do tego stopnia, że ​​tworzą złe i niedostępne doświadczenie użytkownika. Mikrointerakcje są w stanie temu przeciwdziałać, włączając zabawne i znaczące interakcje dla użytkownika, które uzupełniają (a nie dominują) treść i projekt witryny.

„W nadchodzącym roku spodziewam się zobaczyć bardziej uproszczone projekty i animacje, tworząc bardziej subtelne momenty. Będzie to bardziej minimalistyczne podejście do interakcji. Wielu ludzi jest zmęczonych nadmiernie animowanymi i interaktywnymi witrynami internetowymi, a myślę, że ruch będzie zmierzał w kierunku poprawy doświadczenia użytkownika i dostępności.” 

Gabi Robins, projektantka marek internetowych w Webflow

Przykładem tego jest strona internetowa podcastu New Heights, stworzona przez eksperta Webflow Lazer Technologies. W całej witrynie małe mikrointerakcje, takie jak efekt podświetlania kursorem nad przyciskami, pomagają użytkownikom zrozumieć wykonywane działanie. Chociaż może się to wydawać mało istotne, pomaga to poprawić wrażenia użytkownika i znacznie ułatwia nawigację i wykonywanie akcji.

7. Ewolucja typografii

Typografia ewoluuje na wszelkie możliwe sposoby. Projektanci eksperymentują z układem, rozmiarem i kolorem, a także uwzględniają dynamiczne i interaktywne elementy.

Zamiast tylko sposobu komunikowania wiadomości, typografia jest teraz postacią na ekranie i jest używana jako aktywny element projektowy, który wzbogaca ogólną estetykę i atrakcyjność witryny.

W 2024 roku spodziewamy się mieszanki czcionek klasycznych i nowoczesnych, dużych i odważnych typów pisma oraz eksperymentowania z nakładaniem tekstu i multimediami.